Staff & Governors 2023-24

SLT

RoleNameQualificationsSubject(s)
HeadmasterMr Matthew BryanMA (Cantab.), MA (Oxon.), MSC, PGCE, FRSABusiness Studies
Deputy HeadMr Liam ClarkeBSc Open, PGCEHead of Upper Prep, Designated Safeguarding Lead, Maths & Games Teacher
Deputy Head AcademicMr James MarchBA (Hons) PGCEHead of English
BursarMrs Sally Witts
Assistant Head, Head of SeniorsMr Sachin SukhdeoBSc (Hons) Maths, Dip. Secondary Education, QTSMaths Teacher, Deputy DSL
Head of Lower Prep, SENCo, Head of Study Centre (Maternity cover)Mrs Emma Ibbitson BEng (Hons) Electronics & Communications, PGCE, QTS, NaSENCoLower & Upper Prep SENCo,
Head of Study Centre, SENCo (Maternity leave)Mrs Harriet AngusBA (Hons) Primary Teaching, QTS, NaSENCo, BPS Registered Qualified Test User, Certificate in Psychometric Testing, Assessment, Access Arrangements (CPT3A), Head of Study Centre, Upper Prep & Seniors SENCo, Deputy DSL

Teaching Staff

NameQualificationsSubject(s)
Mr Luke AllenBMus PGCE, QTSDirector of Music, Year 7 Form Teacher
Mr Rudolf Anthony BA Accounting & Finance, PGCE Head of Computer Science, Digital Learning Coordinator, Year 10 Form Teacher
Mr David BarrattBEd Maths and Science, TTC, Dip TchgScience & Games Teacher, Year 7 Form Teacher
Mr Christopher BelcherBSc (Exrecise & Sports Science) PGCEHead of Design Technology, Games, Year 9 Form Teacher
Mrs Ella BrayBA (Hons) Philosophy, PGDEEnglish Teacher (Maternity Leave)
Mr Barney CowieBSc (Hons) PGCEDirector of Sport, Year 8 Form Teacher, KHA Staff Rep
Miss Bernice ForbesMA, PGCEYear 5 Form Teacher, General Subjects Teacher
Mr John FitzgeraldBA Photography, PGCEHead of Art, Year 6 Form Teacher
Ms Akila GarribBA History & EnglishTeacher of Science, Year 10 Form Teacher, EDI Coordinator
Mrs Julie HaunstetterHead of History, Year 11 Form Teacher, HPQ Coordinator
Mrs Belinda HorleyHND Performing Arts, PGCEHead of Drama
Miss Gemma HylandsCover Supervisor, Eco Coordinator, House, Charities & Student Council Coordinator
Mrs Jacqueline JenningsBA QTS Secondary Education & PETeacher of PE & Games, Year 9 Form Teacher
Mr Thomas LaudyiPGCE General Subjects & Games Teacher, Year 8 Form Teacher, Trips Coordinator, Head of Geography
Miss Hannah LuffBSc, Level 2 RFU CoachingTrainee Teacher
Mrs Gemma Lindley BSc, PGCE Head of Maths (Maternity Leave)
Mrs Chantel MartinsBA (Hons) Ceramic Design, Graduate Dip interior Design, TEFL, iPGCEYear 2 Form Teacher
Mrs Claire McGillLevel 3 NVQ Learning & DevelopmentLower Prep Assistant, LSA
Miss Carrie MillerBA (Hons) PGCETeacher of English & HPQ
Mrs Sandra O’SheaNVQ Level 3 in Supporting in Learning and TeachingIndependent Learning Supervisor, DofE Assistant
Miss Nikita Patel BSC (Hons) Genetics, PGCEHead of Science, Year 10 Form Teacher, DofE Coordinator
Mrs Rachel PengellyMSc, Grad Dip Maths Ed, PGCE, BSc (Hons) AISTDHead of Maths (Maternity Cover), Year 9 Form Teacher, Careers Coordinator
Ms Jacqueline RudenkoMA French, MEd Advanced Education Practice, PGCEHead Modern Foreign Languages, Year 10 Form Teacher
Mrs Sally SeiverBEd (Hons)General Subjects Teacher
Miss Julie SmithLevel 2 in Supporting Teaching and Learning, HLTA, Level 3 in Education and TrainingFunctional Skills Teacher, LSA
Ms Fiona SwiftiPGCE Year 6 Form Teacher, RE/PSHE/Citizenship Coordinator, General Subjects Teacher, Deputy DSL
Miss Lana SumnersBA (Hons) Music, PGCEYear 4 Form Teacher, GTi Coordinator
Mrs Geetha SundareshBA Commerce & Accounting, QTSTeacher of Maths (Maternity Cover)
Mr Jeremy WestcottBSc (Hons) Sport, Fitness & Coaching, iPGCETeacher of PE & General Subjects, DoE Assistant
Mrs Stephanie WestonPGCE, Dip. C.O.T. Head of RS, Classics Teacher, Year 11 Form Teacher
Mrs Deepa WilliamsBA (Hons) English & Victorian Studies, PGCETeacher of English (Maternity Cover)

Governors 2023 – 2024

The Kingswood House School Trust Limited is controlled by a board of Governors under the chairmanship of Mr JR Evans. Mr Evans may be contacted c/o Kingswood House School, 56 West Hill, Epsom KT19 8LG. The Governing Body oversees the external management of the School. There are various sub-committees set up to assist the Headmaster. The Headmaster and his Senior Leadership Team supervise the internal management of the School. This includes, at the Headmaster’s discretion, the Deputy Headmaster, the Director of Studies, the Head of Lower Prep, the Head of Upper Prep, Head of Seniors, and the Bursar.

Governors

Chairman - Mr J R EvansBEd (Hons), MEd Management, IAPS. Chairman from July 2021. Experienced Prep School Headmaster of four IAPS Schools; retired now an Accredited IAPS Educational Consultant, Heads Mentor and Appraiser. ISI Independent School and Boarding Inspector, and Chairman of the Educational Sub-Committee
Mrs J H BourneBSc. Former biochemist with experience in IT & school administration Sub-Committee: Chair of Marketing
Dr H H Bowen-PerkinsMRCS LRCP MB BS LMSSA PGD Cardiology. Old Boy, former parent, local GP & on the Council of Epsom College Sub-Committees: Chair of Health, Safety & Welfare, Safeguarding
Mrs L CulmB.ed (Hist) OXON, MA (Ed), past SENCO, tutor and assessor of pupils with SEND at St. John’s School, Leatherhead. Sub-Committees: SEND, Pastoral.
Mr R JohnstoneBA PGCE AMCIS Marketing Diploma. Teacher & House Tutor at Epsom College. Sub-Committee: Academic
Mr R B G LaudyL.L.B. (Hons) Deputy Chair from September 2022. Former parent, retired partner in Pincent Masons LLP, Sub-Committees: Strategy & Finance
Mr A LawAccountant, FCA. Bursar at a non-competing Independent School & Vice President of Old Freemen’s Association Sub-Committees: Chair of Finance, Strategy
Mr A MatthewsMA (Hist) Cantab ICAEW. Former parent. Private equity investment & advisory services Sub-Committee: Finance
Mr H ScottDipM. ACIBA retired Corporate & Business Bank Executive. Sub-Committees: Finance, Risk Management, Strategy

The Study Centre Teaching Staff 2023-24

SENCo - Mrs Deborah BossoBA (Hons) Business Psychology, MA HR Communication, Level 7 Coaching & Mentoring, NASENCo in progress
Head of Lower Prep, Lower & Upper Prep SENCo - Mrs Emma IbbitsonBEng (Hons) Electronics and Communications PGCE QTS, Deputy DSL
Mrs Joanna McMurtrieLevel 5 Diploma in Teaching Learners with Dyslexia/Specific Learning Difficulties, NCFE Cache Level 2 in Understanding Children and Young Peoples Mental Health

The Study Centre Peripatetic Tutors & Therapists 2023 – 2024

Mrs Sherryn AltonBSc (Hons) Logopaedics (Speech and Language Pathology and Audiology), MSc (Hons) Human Communication, ACS in Deafness; BSL Level 2, HCPC registered, Member of RCSLT, Member of ASLTIP
Mrs Aniesa BloreBachelor of Occupational Therapy, Clinical Specialist Paediatric Occupational Therapist, Member of Health Professions Council, Senior Associate of the Royal Society of Medicine, Member of British Association of Occupational Therapists
Ms Isabella BudaszBSc (Hons) Geography & Sociology, Cert Ed., Certficate in Supporting Adults with Dyslexia
Mrs Jeanette GrovesLevel 5 Diploma in Teaching Children with Specific Learning Difficulties (Maths and Literacy), Patoss Associate Member
Mrs Lucy FanningBSc (Hons) Psychology, PGCE, Post Graduate Certificate in Dyslexia and Literacy
Mrs Kitty JonesBSc English, PGCE, Post Graduate Certificate in Dyslexia & Literacy
Mrs Susan JonesLLB (Hons) PGCE, Level 4 Certificate in Specific Learning Difficulties
Miss Samantha McCrindleBachelor of Occupational Therapy
Mrs Amandeep RaiBA (Hons) Educaional Studies & RS, PGCE, QTS, Level 5 Certificate in Dyslexia Intervention Support, CELTA
Mrs Emma RendleBSc (Hons) Speech Sciences, MRCSLT, MASSLTIP, HCPC Registered
Mrs Leanne StewartBEd, Unicorn Maths
Mrs Rosie WoodMA Graphic Design, Level 3 Elkan S&L Support for 5-11s, Level 2 Mental Wellbeing, Level 5 Certificate in Dyslexia, Literacy, Support & Intervention

ELSA

Ms Katey TimothyNVQ Level 3 TA, Youth Mental Health course, TQUK Level 2 Certificate in Counselling Skills, Cache Sexual Health Awareness, Adult Mental Health First Aider, Traumatic Bereavement Certificate, Zones of Regulation Certificate, SFAUSI

Learning Support Assistants 2023 – 2024

Mrs Nicola AdamBA (Hons) English Literature, SEN Support Assistant
Ms Khloe Anderson
Mr Calum BarnesLevel 3 Health & Social Care
Mrs Caroline BrowneBA (Hons) French, PGDE (S.Africa)
Mrs Patricia CarswellBA Business Information Technology
Mrs Sarah ConnerNCFE Level 2 Support Work in Schools, Supporting Children on the Autistic Spectrum
Mrs Tessa Curnin - EHCP CordinatorBA (Hons) Modern Arts, PGCE Level 5 Literacy ESOL
Mrs Joanna DanksBA (Hons) History, NCFE Level 3 Supporting Teaching & Learning in Schools, NCFE Level 2 Understanding Children & Young People's Mental Health, Level 2 Certificate in Behaviour That Challenges in Children
Mrs Glenda du PlessisBA (Hons) Geography & PE, PG Diploma in Education
Mrs Robyn HallPersonal Trainer Diploma, Level 1 Gymnastics & General Coaching Certificate
Mrs Alice KiddieBA (Hons) Theology, Level 2 Understanding SLD
Mrs Claire McGillLevel 3 NVQ Learning & Development
Mrs Claire MillsBSc (Hons) PGCE, TESOL, Level 5 ESOL
Mrs Christine NewmanWEA Helping with SEN in Primary Schools, SALT Specialist
Ms Nicola ParsonsCert SLPS (Open)TQUK Level 2 Counselling Skills
Mrs Amelia RahamanBSc (Hons) Clothing Marketing, PGCE, Level 5 Diploma Specific Learning Difficulties
Mrs Amanda ReedNVQ Level 2 Supporting Teaching & Learning in Schools, ELKAN course
Mrs Karen Santos NVQ Level 2 TA
Mrs Emma SharpeExperienced LSA, AADD course including Dyslexia & ASD, Level 2 Supporting Teenagers & Young Adults with PDA, Understanding Autism & PDA course
Miss Julie Smith Level 2 Supporting Teaching and Learning, H.L.T.A., Level 3 Education and Training, Functional Skills Teacher
Mrs Michelle TomlinsonNNEB Level 3
Mrs Maria West BSc (Hons) Occupational Therapy, Level 3 in Childcare
Mrs Nicketa WilliamsMIPD
Ms Lina ZambranoMA Cultural Studies

Administrative Staff 2023-2024

Mrs Zoe AshtonHead of Admissions
Mrs Kelly BishopStudy Centre Secretary
Mr Walid ChaudhryFinance Manager
Mrs Tessa CurninEHCP Coordinator, Functional Skills Verifier & LSA
Mrs Emma DarbishireSchool Matron
Mrs Amanda Earl Head of Marketing
Mrs Melissa EvansScience Technician
Mrs Karen HardingSchool Secretary / Headmaster's PA
Mr Campbell McKelvieCompliance Officer
Mrs Ann MillerAdmissions & Office Administrator, Clubs Coordinator
Mrs Debbie SteerBursar's PA
Mrs Pippa WebbHead of ICT & Exams Officer
Mrs Susan WithersSLT Assistant
Mrs Sally WittsBursar

Music Peripatetic Staff

Mr Stephen Bradfield Guitar
Miss Jemma LoveSinging, Woodwind & Composition
Ms Alison Knight Piano
Mr Max Heaton Drums

Catering Team

Mrs Jane Chandler Catering Manager
Miss Maria Lopez Assistant Cook
Miss Aaliyah HafizCatering Assistant
Mrs Irene Lau Catering Assistant
Ms Annie LimCatering Assistant
Mrs Shirin YasinCatering Assistant
Mrs Andrea Yeang Catering Assistant

Grounds, Maintenance, Minibus

Mr Paul HylandsGroundsman / Minibus Driver
Mr Ron GummerMaintenance
Mr David StutterMinibus Driver
Mr Bernie WhiteMinibus Driver
Mr Martin Wood Minibus Driver
Mr Kwai Choi YeungMinibus Driver

Open Mornings Autumn Term 2024

The next opportunity to meet our new Head Matthew Bryan and tour the school will be Thursday 26th September in a Twilight session 5-7pm or on Friday 27th September 9am – midday

 

Please contact Mrs Ashton 01372 723590 admissions@kingswoodhouse.org with any enquiries